+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: ALGORTMA NASIL RENLR

yelik tarihi
    15.01.09
    Tecrbe Puan
    0

Slm arkadalar algortima renmek istiyorum ama nerden nasl balayacam bilmiyorum kimsed eyardm da etmiyor sizce nasl balamalym nerden ne yapmalym
    Her zaman zgn yazlmlar iin....

yelik tarihi
    05.10.05
    Tecrbe Puan
    10

bu konu algoritma forumunda bir ok kez tartld.

yle bir arama yaprsan detayl bilgiler bulabilirsin.

bir de ufaktan ufaktan program yazmaya balayarak
    algoritma nerebilirsin.

mesela asal say bulma ya da verilen br saynn
    rakamlarnn toplamn bulma gibi algoritmalar
    inceleyerek sen de benzer algoritmalar oluturabilirsin

kolay gelsin
    Zafer YAVUZ
    CETURK Algoritma ve Grnt leme Forum Sorumlusu

yelik tarihi
    21.10.08
    Tecrbe Puan
    0

Algoritma demek aslnda kabaca ilem sras demek.
    Mesela sana basit bir ay ime algoritmas yazaym:
    1)oturduun yerden kalk
    2)mutfaa git
    3)aydanl kontrol et ay varsa ve scaksa
    3.1)bir bardak bul
    3.2)ay doldur
    3.3)eker at
    3.4)kartr
    3.5)i
    4)eer 3.sradaki art salanmamsa(yani ay yoksa ve souksa)
    5)ay demleme altyordamn ar(ay demleme fonksiyonu olsun bu)
    6)tekrar 3.satra git

Tabi bu senin anlaman iin ok basit ve ilkel birey. Ama hayatndaki birok aktiviteyi beynin bu ekilde iliyor zaten. Program yazarken bu en doru ve en ksa yolu uygulamak iin dn. Balang iin bu yeterli. Sonra program yazma konusunda biraz bireyler kazandktan sonra hazr baz algoritma ekilleri vardr mesela bubble sort(bir sralama algoritmas) gibi bunlar aratr ve uygulamaya al.. Sonra sanyorum algoritma konusunu halletmi olursun
    Kolay gelsin

yelik tarihi
    04.01.10
    Tecrbe Puan
    0

Algoritma zamanla oturacak bir kavram, bence de ncelikle kk problemlerden bala ve zmeye al,ayn problemi daha iyi nasl zebilirim diye dnebilirsin,tabi setiin programlama dilinin biraz nemi var nk o dilin zellikleri algortimann uygulanabilirliine etki eder.Benim ilk rendiim dil C idi ve bana algoritma mantn reten bir dildi ve bunun iin deitelin C/C++ kitabndan almtm,ama sen daha iyi bir dil seebilirsin
    kolay gelsin,bi an nce almalara bala

yelik tarihi
    15.06.06
    Tecrbe Puan
    10

Alnt Mustafa YILMAZ Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Algoritma demek aslnda kabaca ilem sras demek.
    Mesela sana basit bir ay ime algoritmas yazaym:
    1)oturduun yerden kalk
    2)mutfaa git
    3)aydanl kontrol et ay varsa ve scaksa
    3.1)bir bardak bul
    3.2)ay doldur
    3.3)eker at
    3.4)kartr
    3.5)i
    4)eer 3.sradaki art salanmamsa(yani ay yoksa ve souksa)
    5)ay demleme altyordamn ar(ay demleme fonksiyonu olsun bu)
    6)tekrar 3.satra git

Tabi bu senin anlaman iin ok basit ve ilkel birey. Ama hayatndaki birok aktiviteyi beynin bu ekilde iliyor zaten. Program yazarken bu en doru ve en ksa yolu uygulamak iin dn. Balang iin bu yeterli. Sonra program yazma konusunda biraz bireyler kazandktan sonra hazr baz algoritma ekilleri vardr mesela bubble sort(bir sralama algoritmas) gibi bunlar aratr ve uygulamaya al.. Sonra sanyorum algoritma konusunu halletmi olursun
    Kolay gelsin
    Merhaba arkadalar;
    Mustafa YILMAZ'n burada algoritma olarak yazd aslnda pseudocode olarak geen szde kod'dur. Algoritma biraz daha farkldr. Aslnda byle birok kez bunlar birbirinin yerine kullanlr. kisinde de amacmz ayn olduu iin pek sorun kmyor. Bence iyi bir algoritma kitab alabilirsin. Trke veya ingilizce piyasada birok kitap mevcut. sim vermekten kanyorum nk kitaplar kendiniz inceleyerek daha iyi sonu alacanz dnyorum.
    iyi almalar...

yelik tarihi
    21.10.08
    Tecrbe Puan
    0

zaten bu ilkel hali diye belirtmitim. Sadece algoritma ritm mant konusunda aklda canlanmas iin o rnei verdim. O ara kendime ay dolduracaktm onun iin o geldi aklma
    Kitap konusunda da katlyorum sana herkesin anlayabilecei eikler farkl farkl ve kitaplarda da bu eik deerleri deiken. Yani u kitap ok iyi dense bile seviyenin altnda kalabilir stnde olabilir hevesini krar. En iyisi inceleyerek alman
    CETURK Mula niversitesi Temsilcisi

Mustafa Ylmaz
    Kiisel Blog

yelik tarihi
    11.10.08
    Tecrbe Puan
    7

Alnt burakkk Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Merhaba arkadalar;
    Mustafa YILMAZ'n burada algoritma olarak yazd aslnda pseudocode olarak geen szde kod'dur. Algoritma biraz daha farkldr. Aslnda byle birok kez bunlar birbirinin yerine kullanlr. kisinde de amacmz ayn olduu iin pek sorun kmyor. Bence iyi bir algoritma kitab alabilirsin. Trke veya ingilizce piyasada birok kitap mevcut. sim vermekten kanyorum nk kitaplar kendiniz inceleyerek daha iyi sonu alacanz dnyorum.
    iyi almalar...
    yani pseudo code algoritma deil?

Belli bir durumdan balayarak sonlu sayda admda belli bir sonucu elde etmenin yntemini tarif eden iyi tanmlanm (well-defined) kurallar kmesine algoritma denir..
    BezeLyE the BakLagiL

yelik tarihi
    05.10.05
    Tecrbe Puan
    10

Algoritma : Belli bir problemi zmek iin uygulanan ilem admlar ya da kullanlan formllerdir.
    Zafer YAVUZ
    CETURK Algoritma ve Grnt leme Forum Sorumlusu

Can OTUR isimli ye imdilik offline konumundadr Karadeniz Teknik niversitesi Temsilcisi Can OTUR is on a distinguished road
    yelik tarihi
    25.04.07
    Tecrbe Puan
    0

Mustafa Eker'in, Algoritmay Anlamak diye bir kitab var. Yaklak yarm saat gz gezdirdim. nceledim. Eer bulabilirsen tavsiyen o kitab okumandr.

Onun dnda Algoritma'y anlamak iin bence yukarda da arkadalarn belirttii iin kelimelerle gnlk hayatta yaptn bir ii admlamaya alman. Bir robot'un bir ay nasl demleyip sofraya sunabileceini dn ve bunu kat stnde adm adm alt alta yaz. Bu ve buna benzer Algoritmalar kurarsan mantn anlarsn.

Sonrasnda ise matematik teki deikenler diziler ve bunlarn atamalar nasl oluyor onlar bir kada yaz. Sonra yine matematikte Toplam, arpm ve ntegral gibi Fonksiyonlarmz nasl kullanyor onlarn alma mantn tekrar kafanda kur.

Bu ilemleri yaptktan sonra kod'a geersen eer ok daha rahat anlayabileceini dnyorum... Bu konuda baya bir kafa yordum ve hala daha dnyorum...

yelik tarihi
    18.11.10
    Tecrbe Puan
    0

Alnt ferhat_80 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Slm arkadalar algortima renmek istiyorum ama nerden nasl balayacam bilmiyorum kimsed eyardm da etmiyor sizce nasl balamalym nerden ne yapmalym
    http://www.cagataycebi.com/programmi...ramming_1.html linkten dersleri takip et ve bulursan c & C++ kitab var deitel&deitel'in oda ii bir kitap.

+ Konu Cevaplama Paneli